Asset Publisher Asset Publisher

Choinka od leśnika

Choinka od Leśnika

Każdy z nas pewnie nie raz zastanawiał się skąd wzięła się tradycja strojenia choinek na Boże Narodzenie. Zaskakujące jest to, że pewne elementy historii choinki już można doszukać się w czasach pogańskich, gdzie starożytni Egipcjanie przystrajali domy liśćmi palm daktylowych jako symbol „triumfu życia nad śmiercią” lub Rzymianie ozdabiali domy i świątynie liśćmi bluszczu i laurem wiedząc, że przesilenie zimowe oznacza, że niedługo obrodzą sady i role.

Sama tradycja strojenia choinek wywodzi się jednak ze średniowiecznych zwyczajów, gdzie w przeddzień Narodzenia Jezusa wystawiano misteria nawiązując do historii pierwszych ludzi w raju. Jedną z głównych dekoracji przedstawień było drzewko, a że 24 grudnia trudno znaleźć było kwitnącą jabłoń, wybierano drzewa iglaste zawsze zielone – świerki bądź jodły i na nich zawieszano czerwone jabłka (symbol „zakazanego owocu”). Zwyczaj ten rozpoczął się w Alzacji z końcem XV wieku rozprzestrzeniając się stopniowo w Europie, później na całym świecie.

Do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku niemieccy protestanci przynieśli choinkę. Początkowo niechętnie przyjmowaliśmy tę tradycję, ponieważ zakorzeniony mieliśmy obyczaj podłaźniczki (przyozdobiony czubek jodły, świerka lub sosnowa gałązka, którą wieszało się pod sufitem). „Dzieci w wigilijny wieczór wieszały na gałązkach: ciastka, czekoladki, owoce, jabłka, kolorowe opłatki i słomiany łańcuch. Wierzono, że podłaźniczka ma magiczną moc i uchroni dom od chorób i nieszczęść. Wyschniętej ozdoby nigdy nie wyrzucano, a jego pokruszone gałązki dodawano do zwierzęcej karmy lub zakopywano w polu, wierząc, że przyniesie to urodzaj. Pozostałością podłaźniczki jest stroik”.

W czasach obecnych choinka stała się nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia, dlatego aby podtrzymać tak piękną tradycję:

Nadleśnictwo Osusznica zaprasza do zakupu drzewka  na plantację choinek
w leśnictwie Żychce 19 oraz 21-22 grudnia w godzinach 9:00-13:00.

Każdy wybierze swoją wymarzoną choinkę z małym upominkiem.
Oferujemy gorące napoje oraz słodki poczęstunek.